SŁOWNICZEK BARISTYA

AUTOMATYCZNY EKSPRES CIŚNIENIOWY DO KAWY - to taki ekspres, w którym możliwe jest zaprogramowanie ilości wody na poszczególne kawy. ekspres sam zakończy ekstrakcję zgodnie z tym, co zaprogramujemy. określenie to dotyczy również ekspresów z integralnym młynkiem, które same dozują i ubijają kawę.

AMERICANO – Amerykanie wolą łagodniejsze kawy, dlatego rozcieńczają espresso wodą, naparstek zamieniając na kawę o rozmiarze XXL

BBAR - jednostka ciśnienia. 9 bar to najczęściej spotykana wartość ciśnienia osiągana przy ekstrakcji espresso. ciśnienie to wywierane jest na krążek kawowy znajdujący się w sitku kolby {porta-filter). ważne jest, aby ten parametr był stabilny podczas całego procesu ekstrakcji.

BARISTA - Barista to osoba zajmująca się wybieraniem, parzeniem oraz podawaniem kawy. Kursy dla baristów obejmują zwykle naukę takich umiejętności jak:
• znajomość gatunków kawy
• przyrządzanie kawy
• przygotowywanie artystycznych kaw (warstwowych itp.)
• prawidłowe dbanie o ekspres do kawy
• rozróżnianie rodzajów mleka
• obsługę klienta

BOILER - główny element grzewczy w ekspresach ciśnieniowych. wykonany z miedzi lub stali nierdzewnej, mosiądzu, bądź aluminium,

BLENDING – mieszanie kawy

C

CON PANNA ESPRESSO - espresso z bitą smietaną. podawane w filiżance od espresso.

CZAS EKSTRAKCJI - czas kontaktu wody z kawą. czas liczony od momentu włączenia do wyłączenia pompy ekspresu.

CAFFE LATTE - napój kawowy składający się z espresso {pojedynczego lub podwojnego) i odpowiednio spienionego mleka. podawany zarówno w filiżankach porcelanowych; jak i szklankach.

CAFFE MOCHA - napój składający się z espresso i odpowiednio spienionego mleka wzbogacony o czekoladę (najczęściej sos czekoladowy). udekorowana bitą śmietaną. podawana w szklankach.

CAPPUCCINO - składa się z espresso i odpowiednio spienionego mleka. podawane w porcelanowych filiżankach. może być udekorowane czekoladą lub cynamonem.

CODA DI TOPO - tzw. "mysi ogonek" włoskie określenie charakterystyki strumienia espresso podczas ekstrakcji.

CORETTO – to espresso z dodatkiem grappy, brandy lub likieru.

CREMA - charakterystyczna tylko dla espresso pianka znajdująca się na jego powierzchni. idealna crema powinna stanowić około 10% naparu (2-4mm), byc trwała, o jednolitej teksturze, bez przebarwień. kolor cremy od jasnego orzecha do brązowego z rudym odcieniem.

D

DOPPIO - podwójne espresso zaparzone z podwójnej porcji kawy. czas ekstrakcji pozostaje taki sam, jak w przypadku espresso pojedynczego.

DZBANEK DO SPIENIANIA MLEKA - wykonany ze stali nierdzewnej dzbanek szeroki u podstawy i zwężający się ku górze. pojemności najczęściej używane to 0,5 / 0,75 /1,0 / 1,5 litra.

DYSZA DO SPIENIANIA MLEKA - podstawowe wyposażenie każdego ekspresu ciśnieniowego. umożliwia spienianie mleka.

E

ESPRESSO - metoda szybkiego parzenia kawy, podczas której niewielka ilość wody o odpowiedniej i stałej temperaturze jest przeciskana pod odpowiednim i stałym ciśnieniem przez odpowiednio ubity krążek kawowy.

F

G

GRUPA ZAPARZAJĄCA W EKSPRESIE - element ekspresu obejmujący zarówno samą grupę, jak i kolbę ekspresu oraz sitko grupy

H

HOPPER - pojemnik na kawę ziarnistą w młynku.

I

INTERNATIONAL COFFEE ORGANIZATION - jest międzyrządową organizacją zrzeszającą kraje importujące i eksportujące kawę, ICO powstało, aby sprostać wyzwaniom dzięki międzynarodowej kooperacji. ICO założone zostało w roku 1963 w Londynie pod auspicjami narodów zjednoczonych w związku z rosnącym znaczeniem handlowym kawy.

J

K

KRĄŻEK KAWOWY - określenie odpowiednio zadozowanej, upakowanej i ubitej kawy w sitku kolby ekspresu.

KOLBA (PORTA FILTER) - fragment ekspresu do którego wsypuję się kawę (potocznie łyżka)

L

LUNGO - to tak zwane "przedłużone espresso". Otrzymuje się je przez dodanie większej ilości wody, która rozcieńcza napar i łagodzi jego intensywny aromat

LATTE ART - technika rysowania mlekiem na kawie.

M

MACCHIATO – inaczej „minicappuccino”. to espresso złagodzone odrobiną mlecznej piany, podawane w szklance.

MOKRA METODA (WASHED) - jedna z metod obróbki ziarna kawowego.

MŁYNEK DO KAWY Z DOZOWNIKIEM - urządzenie, które umożliwia nam odpowiednie zmielenie i dozowanie kawy na espresso.

MANUALNY - ekspres do kawy, w którym barista sam kontroluje czas ekstrakcji, poprzez włączenie i wyłączenie pompy w ekspresie.

MOKA, ESPRESSO, NEAPOLITANA - tradycyjny ekspres do parzenia espresso. Znajdziesz go w 90% domów we włoszech. Parzenie kawy odbywa się poprzez przeciskanie pary przez ubitą kawę znajdują się w srodkowej cześci ekspresu

N

NADEKSTRAKCJA - - proces zbyt długiego parzenia espresso. Spowodowany najczęściej zbyt drobnym zmieleniem ziaren lub zbyt wysoką temperaturą wody lub/i za wysokim ciśnieniem.

O

ODBIJAK NA KRĄŻKI KAWOWE (KNOCK-BOX) - wykonany najczęściej z drewna, służy do "odbijania" krążków kawowych po ekstrakcji espresso. najczęściej montowany w blacie baru.

P

PODEKSTRAKCJA - proces zbyt krótkiego parzenia espresso. Spowodowany najczęściej zbyt grubo zmielonym ziarnem lub/i za niską temperaturą wody lub za niskim ciśnieniem.

POD - kawa w saszetkach, używana w ekspresach "na pods"', saszetki zawierają najczęściej 7 gr kawy. Do większości ekspresów gastronomicznych można dokupić adapter do podów.

POPCORNING – zjawisko polegające na podskakiwaniu ziarenek kawy podczas mielenia. kawa zostaje wtedy zmielona nierównomiernie. Żeby ziarna nie podskakiwały należy nasypać więcej kawy

PANEL KONTROLNY - element ekspresu, dzięki któremu kontrolujesz większość jego funkcji. umożliwia programowanie przycisków dozowania kawy, gorącej wody etc.

ROSETTA - charakterystyczny wzór na cappuccino przypominający kwiat, przygotowany w wyniku odpowiedniego nalewania spienionego mleka do espresso.

RISTRETTO - espresso poddane krótszej ekstrakcji. 10 -15 sekund. Bardzo popularne na południu Włoch. ze względu na intensywność naparu często słodzone.

Romano – Romano przyrządza się dodając do espresso soku z cytryny. Serwuje się je razem z ćwiartką cytryny ułożoną na talerzyku.

S

SCHOMER DAVID - Amerykanin, właściciel znanego na całym świecie coffee baru w seattle „espresso vivace”. wysokiej klasy specjalista w paleniu kawy i przygotowywaniu espresso.

SHOT – Ppojedyńcze zaparzenie espresso

SHAKERATO – to kawa na letnie, gorące popołudnia. wstrząśnięta z cukrem i kostkami lodu.

SPIENIENIE / TEKSTUROWANIE MLEKA - technika polegająca na wprowadzeniu do mleka odpowiedniej ilości powietrza w zależności od żądanego efektu.

SCAA - SPECIALITY COFFEE ASSOCIATION OF AMERICA
SCAA powstało w roku 1982 zalożone przez grupę pasjonatów i profesjonalistów kawowych, którzy szukali forum do wspólnych dyskusji, aby ustalic standardy handlu kawą o wyjątkowej jakości. Aktualnie scaa jest największą światową organizacją zrzeszającą ponad 2500 członków zarówno z obu ameryk, jak i reszty swiata. Więcej na www.scaa.org

SCAE - SPECIALITY COFFEE ASSOCIATION OF EUROPE
utworzone zostało w 1998 roku na wzór SCAA. jednym z inicjatorów jego powołania był polak, Tomasz Obracaj. Podstawowym celem europejskiego stowarzyszenia kawy wysokiej jakości jest zrzeszenie różnych środowisk związanych z kawą, ułatwianie kontaktów między nimi i wymiany informacji na temat kawowego rynku. Obecnie SCAE liczy 750 członków. Więcej na www.scae.com

SIGNATURE – kawa na bazie espresso i napoju alkoholowego

SUCHA METODA (NATURALNA) - jedna z metod obróbki ziarna kawowego

STOCKFETHS MOVE – metoda rozprowadzenia i wygładzenia kawy w kolbie, polega na przekręcaniu kolby i rozprowadzenia w nim kawy dłonią.

T

TEMPERATURA WODY NA ESPRESSO - niezwykle istotny po ciśnieniu parametr dla espresso. Idealna temperatura wody podczas ekstrakcji to 88-92 stopni Celsjusza. Ważne jest, aby element ten był stabilny podczas całego procesu ekstrakcji.

TAMPER – służy do ubijania kawy w kolbie

W

WBC - WORLD BARISTA CHAMPIONSHIP - Międzynarodowe Mistrzostwa Baristów. Cykliczna impreza odbywająca się co roku od 2001. Każdy z uczestników zobowiązany jest do przygotowania 4 espresso, 4 cappucciono i 4 drinków na bazie espresso bez alkoholu w czasie 15 minut. Ocenie podlega technika wykonania, jak również właściwości sensoryczne. Mistrzostwa świata baristów to nie tylko rywalizacja, ale również coroczne spotkanie pasjonatów kawy, które ma na celu tworzenie najwyższej jakości kawy i budowanie miedzynarodowej grupy kawowych profesjonalistów. Więcej na www.worldbaristachampionship.com

Powrót do "Wszystko o kawie"

Życie to raj, do którego klucze są w naszych rękach.

Fiodor Dostojewski